Staff Blessings

TCA’s Staff Team in Alphabetical Order

Maureen Altmann
Maureen Altmann
Human Resources

Leigh-Anne Anderson
Leigh-Anne Anderson
Pre-Kindergarten Teacher

Briana Avila
Briana Avila
2nd Grade Aide

Ms. Elaine Belenguer
Ms. Elaine Belenguer
6th Grade

Emily Bemis
Emily Bemis
4th Grade

Dustin Bemis
Dustin Bemis
Physical Education

Mrs. Lauren Betts
Mrs. Lauren Betts
Kindergarten

Alana Blasewitz
Alana Blasewitz
Resource-Lower Elementary

Rachel Borg
Rachel Borg
Literature 8th

Michelle Bosso
Michelle Bosso
Resource Teacher (Upper Elementary)

Justin Bradford
Justin Bradford
4th Grade

Jean (JP) Brito
Jean (JP) Brito
Videographer

Emmalie Brock
Emmalie Brock
Kindergarten Aide

Barnali Chakraborty
Barnali Chakraborty
Pre-K Aide

Kayla Christie
Kayla Christie
Physical Education

Miss Sonya Clark
Miss Sonya Clark
Geometry | Geometry Honors

Ms. Chynna Cole
Ms. Chynna Cole
Kindergarten

Mrs. Pamela Cox
Mrs. Pamela Cox
Theater

Kira Crespo
Kira Crespo
Preschool Aide

Ashley Dehan
Ashley Dehan
Preschool Aide

Ms. Maria Dent
Ms. Maria Dent
House Director

Mrs. Michelle DeVolder
Mrs. Michelle DeVolder
Receptionist

Ben Devolder
Ben Devolder
TCA Maintenance

Christy Dillon
Christy Dillon
Accounting

Alaina Elliot
Alaina Elliot
3rd Grade Aide

Mr. Bill Eppell
Mr. Bill Eppell
Astronomy | Earth Science (8th) | Marine Science

Mrs. Jana Espy
Mrs. Jana Espy
3rd Grade

Abigail Etherton
Abigail Etherton
Pre-Kindergarten Teacher

Mr. Matt Favero
Mr. Matt Favero
Athletic Director | Head Football Coach

Elizabeth Gillson
Elizabeth Gillson
Upper School

Gretchen Mossburg
Gretchen Mossburg
Lower School Art

Megan Grier
Megan Grier
2nd Grade

Dara Grubbs
Dara Grubbs
Upper School Latin

Mrs. Jean Gutsche
Mrs. Jean Gutsche
History (7th & 8th) | Civics

Mr. Mark Gutsche
Mr. Mark Gutsche
Economics | Film

Mrs. Ashley Hayes
Mrs. Ashley Hayes
5th Grade

Austin Hayes
Austin Hayes
Composition & Rhetoric

Mrs. Isabelle Hayes
Mrs. Isabelle Hayes
Kindergarten

Ms. Debbie Hegeman
Ms. Debbie Hegeman
6th Grade | Math (4th)

Stephanie Hegener
Stephanie Hegener
5th Grade

Sophia Helme
Sophia Helme
Preschool Teacher

Mrs. Megan Herlihy
Mrs. Megan Herlihy
Math (6th)

Mrs. Missy Hippich
Mrs. Missy Hippich
Pre-Kindergarten Teacher

Mrs. Gina Ianelli
Mrs. Gina Ianelli
4th/5th Grade Aide

Ally Junot
Ally Junot
Speech

Mrs. Krista Kauffman
Mrs. Krista Kauffman
High School Art, Set Design and Theatre

Mrs. Michele Kelley
Mrs. Michele Kelley
Director of Student & Family Care

Mr. Mathew Kepler
Mr. Mathew Kepler
College Math, Geometry, Physics, & Wilderness Survival

Mrs. Lorraine Kouvatsos
Mrs. Lorraine Kouvatsos
Accounting

Ester Kurecki
Ester Kurecki
Resource Teacher (Lower Elementary)

Mrs. Alison Lacy
Mrs. Alison Lacy
1st Grade

Sra. Rosa Martín LaGarde
Sra. Rosa Martín LaGarde
Spanish (Upper School)

Mrs. Rachael LaMagna
Mrs. Rachael LaMagna
Events Coordinator

Mrs. Rebecca Leguizamon
Mrs. Rebecca Leguizamon
Lower School Dean

Mrs. Sara Lindquist
Mrs. Sara Lindquist
3rd Grade

Jessica Long
Jessica Long
4th Grade

Mrs. Harmony Longenecker
Mrs. Harmony Longenecker
Founder | Director of Advancement

Mr. Josh Longenecker
Mr. Josh Longenecker
Founder & Headmaster

Sra. Nelly Longenecker
Sra. Nelly Longenecker
Spanish (K-6th)

Lonnie Longenecker
Lonnie Longenecker
TCA Grounds

Mrs. Jennifer Loomis
Mrs. Jennifer Loomis
Director of College Counseling

Mr. Nathan Loomis
Mr. Nathan Loomis
Algebra 2 | Mock Trial

Sheriff Blake
Sheriff Blake
TCA Security

Stephanie Mercier
Stephanie Mercier
1st Grade Aide

Geoff McBride
Geoff McBride
Algebra 1

Betsy McCaffity
Betsy McCaffity
Admin Assistant

Mr. Spence McSorley
Mr. Spence McSorley
5th Grade

Andrea McSorley
Andrea McSorley
Upper School

Mrs. Karra Minch
Mrs. Karra Minch
1st Grade

Mrs. Shannon Mitchell
Mrs. Shannon Mitchell
Literature 9th & 12th, Mythology & Folklore, The Inklings, Luddite Club

Mr. Matt Moore
Mr. Matt Moore
Culinary 1 & 2 | Photography | Pre-Calculus

Mrs. Courtney Moulton
Mrs. Courtney Moulton
Director of Marketing & Media | TCA Business Partners

Mrs. Leah Mullet
Mrs. Leah Mullet
Pre-Kindergarten Teacher

Ms. Kelly Murray
Ms. Kelly Murray
Kindergarten

Mrs. Michelle Needham
Mrs. Michelle Needham
Preschool Teacher

Emilee Nisly
Emilee Nisly
Preschool Aide

Mrs. Amy Olsen
Mrs. Amy Olsen
Literature & Composition (7th) Language Arts Department Head

Mary Olson
Mary Olson
3rd Grade

Pam Winchell
Pam Winchell
1st Grade

Jessica Patella
Jessica Patella
Biology (Honors) and Honors Anatomy & Physiology

Daniel Preston
Daniel Preston
3rd Grade

Mrs. Tamicka Quandt
Mrs. Tamicka Quandt
Kindergarten

Jenna Ramalho
Jenna Ramalho
2nd Grade

Karrissa Ratzenboeck
Karrissa Ratzenboeck
Lower School Music

Mrs. Lisa Redhead
Mrs. Lisa Redhead
Director of Admissions

Sonya Richards
Sonya Richards
Director of Operations

Ms. Jasmine Rodriguez
Ms. Jasmine Rodriguez
Preschool Teacher

Ms. Angie Ropp
Ms. Angie Ropp
Receptionist (Upper School)

LaShay Rumble
LaShay Rumble
Preschool Aide

Abigail Samayoa
Abigail Samayoa
Pre-Kindergarten Teacher

Rachel Sanders
Rachel Sanders
Resource Upper Elementary

Mrs. Cody Sanderson
Mrs. Cody Sanderson
Assistant to the Dean's

Mr. Sarchet
Mr. Sarchet
Latin (Upper School) | Greek 1

Michelle Schale
Michelle Schale
2nd Grade

Rebecca Sirek
Rebecca Sirek
Upper School

Mr. Dennis Slager
Mr. Dennis Slager
TCA Maintenance

Allyson Smith
Allyson Smith
1st Grade

Jessica Smithson
Jessica Smithson
Preschool Aide

Brendan Sommers
Brendan Sommers
Physical Education (K, 2nd, & 6th)

Mr. Daniel Sommers
Mr. Daniel Sommers
4th Grade

Mrs. Robin Sommers
Mrs. Robin Sommers
Athletics Administrative Assistant

Mrs. Sarah Sommers
Mrs. Sarah Sommers
2nd Grade

Mr. Rick Soucie
Mr. Rick Soucie
Upper School Dean

Mr. Dominic Stevens
Mr. Dominic Stevens
History (10th-12th)

Mrs. Ashley Tamburino
Mrs. Ashley Tamburino
1st Grade

Mrs. Rachel Tarro
Mrs. Rachel Tarro
Receptionist

Ms. Charlene Tillman
Ms. Charlene Tillman
Algebra 1

Kimberly Testa
Kimberly Testa
Lower School Music

Mr. Andy Tucker
Mr. Andy Tucker
Director of Facilities

Mrs. Sandra Tucker
Mrs. Sandra Tucker
Assistant Registrar

Mrs. Bethany Ulrich
Mrs. Bethany Ulrich
2nd Grade

Alexander Vanston
Alexander Vanston
History (9th), Military Studies, Survival & Civility

Mrs. Rachael Witherspoon
Mrs. Rachael Witherspoon
Science Department Chair | Chemistry

Ms. Stephanie Yoder
Ms. Stephanie Yoder
Preschool & Pre-K Dean

Jack Young
Jack Young
6th Grade

Janelle Young
Janelle Young
Latin (4th)

Rusmini Zorn
Rusmini Zorn
Pre-Kindergarten Teacher